poniedziałek, 23 marca 2015

Stary Browar w centrum designu

Stary Browar to chyba najbardziej kultowa galeria handlowa w Poznaniu i obowiązkowy punkt na mapie turystycznej tego miasta. Miejsce to można zdecydowanie nazwać centrum poznańskiego designu, zarówno jeśli chodzi o architekturę, jak i sztukę. Sam Poznań słynie z galerii handlowych, a konkretnie z ich ilości. Większość z tych miejsc to masa betonu szkła i stali, miejsca bez duszy, które stanowią punkt spotkań młodzieży oraz centra rodzinnej rozrywki. W Poznaniu z roku na rok przybywają kolejne centra handlowe, jednak większość z nich jest do siebie łudząco podobna.

Stary Browar w przeciwieństwie do wszystkich tych miejsc jest zupełnie inny. Pierwszym elementem odróżniającym to miejsce jest jego historia, która w porównaniu z resztą galerii jest bardzo bogata i interesująca. Jak można przeczytać na stronie www.starybrowar5050.com historia tego miejsca sięga roku 1844 i związana jest z osobą Ambrosiusa Huggera, który w tym roku przyjechał do Poznania. To jego synowie w 1876 roku kupili tereny przy ulicy Półwiejskiej. Rok 1980 przyniósł rozbudowę browaru, która zawierała zabudowania z czerwonej cegły i utrzymana była w stylu arkadowym. Kolejne lata to dalsza rozbudowa browaru oraz zmiany właścicieli. Czasy okupacji przyniosły przejście browaru pod niemiecką jurysdykcję, w tym czasie jego podziemna część została przekształcona w schrony i bunkry, działania wojenne doprowadziły do znacznych zniszczeń na terenie zakładów. Po wojnie browar został upaństwowiony, produkowano tu piwo i pepsi-colę, odbywało się to jednak starymi metodami. Po roku 1980 zabudowania niszczały w związku z zamknięciem browaru pomimo, że do 1997 roku odbywała się tu produkcja wód gazowanych.

W 1998 roku zaczął się nowy okres dla Starego Browaru. Spółka Fortis „Nowy Stary Browar” należąca do Pani Grażyny Kulczyk wykupiła od firmy Lech Browary Wielkopolskie tereny na ul. Półwiejskiej oraz  sąsiednie grunty od Agencji Mienia Wojskowego i podmiotów prywatnych, rozpoczął się projekt Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar 50 50. Projekt ten zakłada, że każde przedsięwzięcie Pani Grażyny Kulczyk składa się w 50% ze sztuki i 50% ze specyfiki danego przedsięwzięcia. Te dwa elementy umożliwiają spotkanie sztuki w codziennym funkcjonowaniu, jeśli ktoś z was był choć raz w Starym Browarze z pewnością wie co miała na myśli Pani Grażyna Kulczyk. Lata 1999-2002 był to czas uporządkowania terenu i udostępnienia go teatrom, cała przestrzeń ożyła.

W 2003 roku otwarto pierwszą część galerii, a w 2007 roku jej drugie skrzydło. Stary Browar jest miejscem, w którym sztuka i design łączy się z codziennością. Przestrzeń tego miejsca to nie tylko sklepy restauracje i miejsce spotkań. Jest tu również wiele przestrzeni dla artystów, których dzieła są wkomponowane w przestrzeń centrum i którzy tworzą w tym miejscu oraz tworzą to miejsce. Tereny przylegające do Starego Browaru to miejsce przyjazne dla rodzin z dziećmi oraz każdego, kto chce odpocząć od zgiełku ulicy Półwiejskiej, w wakacje można wziąć leżak i wypocząć w cieniu drzew parku przylegającego do budynków galerii. Sam dziedziniec w wakacje przeobraża się w kino, w którym wieczorami można wśród przyjaciół i znajomych cieszyć się filmami odtwarzanymi z prawdziwej taśmy filmowej. Stary Browar to nie tylko galeria handlowa, dzięki koncepcji 50 50 i osobie Pani Grażyny Kulczyk to również przestrzeń sztuki, designu i miejsce, które ma duszę. Lubicie spędzać tu wolny czas?


Źródło: www.starybrowar5050.com [2015, Marzec 23]

Stary Browar

Wojciech Kujawski
Kufel

Stary Browar

Choe U-Ram
Ukryty Cień Księżyca

Igor Mitoraj
Blask Księżyca

Stary Browar

Stary Browar

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz